wykorzystywana, gdy doszło do utraty zębów naturalnych. Protetyka odgrywa też bardzo istotną rolę przy rehabilitacji pacjentów przechodzących poważne operacje onkologiczne lub plastyczne.
Dentysta, dla którego protetyka jest przedmiotem specjalizacji potrafi przeprowadzić zabieg przyklejenia licówek ceramicznych. Są to ceramiczne płytki, które są przyklejane na przednią powierzchnię zębów. Stomatologia wykorzystuje je w różnych przypadkach. Licówki doskonale sprawdzą się przy wypełnianiu nieestetycznie wyglądających szpar między przednimi zębami. Wskazaniem do ich zastosowania jest są również rzucające się w oczy przebarwienia, które są niezwykle trudne do wybielenia tradycyjnymi metodami. Pacjent może zdecydować się na taki zabieg wtedy, gdy uważa, że kształt zębów jest nieodpowiedni. Jeśli chodzi o odpowiedni dobór licówek protetycznych, to powinny być one dobrane pod kątem obecnego stanu jamy ustnej. W niektórych wypadkach przejście leczenia kanałowego uniemożliwia zastosowania danego typu licówek.
One przyczynią się do wydatnej poprawy
Nieleczone i pozostawione same sobie braki w uzębieniu niosą ze sobą szereg niebezpieczeństw dla naszego zdrowia oraz estetyki jamy ustnej. Stomatologia jest przygotowana na radzenie sobie z takimi problemami. Specjalną dziedziną dedykowaną problemom z bezzębiem, brakiem w uzębieniu jest protetyka.
Leczenie protetyczne opiera się przede wszystkim na stosowaniu protez. One przyczynią się do wydatnej poprawy komfortu spożywania posiłku, wygląd zębów ulegnie znaczącej poprawie. Jednocześnie dobrze dobrana proteza przyczyni się do przywrócenia naturalnych rysów twarzy, uzupełnienie zatrzyma zmiany powstające w łuku zębowym.
Dentysta protetyk ma do zaproponowania swoim pacjentom kilka rodzajów uzupełnień. Do dyspozycji znajdują się korony oraz mosty. Te dwa typy należy zakwalifikować do uzupełnień stałych. Podobnie zresztą jak protezy na implantach. Do uzupełnień ruchomych zaliczane są protezy oraz niektóre protezy na implantach.
Leczenie protetyczne nie należy do tanich usług. Po zakończeniu zabiegów konieczne są regularne kontrole w gabinecie protetycznym. Wizyty powinny się odbywać przynajmniej raz na pół roku. Pod żadnym pozorem nie powinno się protezy naprawiać samodzielnie. Od razu należy umówić wtedy na wizytę w gabinecie protetycznym.
Leczenie protetyczne
Poważne uszkodzenia zębów to problemy, z jakimi na co dzień zmaga się stomatologia. Jest to dynamicznie rozwijająca się dziedzina medycyny mogąca zaoferować swoim pacjentom innowacyjne rozwiązania z zakresu leczenia jamy ustnej.
W leczeniu i naprawianiu wad zgryzu pomaga specjalna dziedzina stomatologii - protetyka. Leczenie protetyczne odbywa się za pomocą stosowania specjalnych uzupełnień, które wpływają pozytywnie na estetykę jamy ustnej.
Dentysta protetyk doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że każdy przypadek zakwalifikowany do leczenia protetycznego wymaga indywidualnego podejścia. Przed wyborem optymalnej metody leczenia konieczne jest przeprowadzenie wywiadu oraz szeregu badań. Niezbędny jest też pantomogram. To na jego podstawie dochodzi do wystawienia oceny stanu uzębienia. Ocena ta ma istotny wpływ na dobór koron lub licówek. Badania dają również odpowiedź na pytanie, czy odpowiednim wariantem będzie zastosowanie koron czy też protez.
Usługi protetyczne niosą ze sobą wiele korzyści dla zgryzu, który zostaje wzorowo odtworzony, przez co wydatnie zwiększy się jego funkcjonalność. Dzięki temu przeżuwanie pokarmu nie będzie już stanowić trudności, proces ten będzie przebiegać dużo sprawniej.