Czy w 2021 warto leczyć zęby? - O stomatologii

Gabinet stomatologiczny Zabrze

Gdy nasz dentysta prowadzący nie wykonuje

Mimo tego, że zawsze staramy się dbać o zdrowie zębów - myjemy je, używamy nici dentystycznych, pamiętamy o płukaniu jamy ustnej przeznaczonymi do tego płynami i oczywiście dokonujemy przeglądu zębów w miejscu,

Czy w 2021 warto  leczyć zęby? - O stomatologii Gabinet stomatologiczny Zabrze
jakim jest gabinet dentystyczny, może stać się coś na co nie mamy wpływu. Mowa o zębach mądrości, potocznie zwanych ósemkami. Rosną one w różny sposób - zarówno tak samo jak wszystkie zęby, co umożliwia ich zaplombowanie, jak i nierówno, co niejako zmusza nas do podjęcia decyzji o ich usunięciu. Krzywo urośnięta ósemka może powodować bowiem skrzywienie całej szczęki, a z tym związana będzie konieczność założenia aparatu ortodontycznego. Dlatego nasz dentysta, czyli stomatolog podczas wizyty kontrolnej bada stan naszej jamy ustnej, decydując o tym, co należy tam zrobić, abyśmy mogli cieszyć się zdrowym uśmiechem. Gdy zdarzy się tak, że urosną nam ósemki, to albo będzie można je zaplombować, albo usunąć u chirurga szczękowego. Gdy nasz dentysta prowadzący nie wykonuje takich zabiegów, na pewno skieruje nas do kogoś, kto dobrze się na tym zna. Skomplikowanie zabiegu usuwania ósemek zależy bowiem od tego, w jaki sposób są one urośnięte. Gdy jednak pacjent stosuje się do wszystkich zaleceń lekarza, to nawet z najtrudniejszego przypadku da się wyjść.


Niekoniecznie musisz szukać od razu lekarzy

Zanim jeszcze wybierzesz się na pierwszą wizytę do swojego nowego dentysty, upewnij się, że na pewno wybrałeś dobrego, kompetentnego i profesjonalnego lekarza. Czym takim powinien się on zatem wyróżniać? Jakimi cechami musi się wykazywać dobry i warty zaufania dentysta?

Na pewno kluczowa będzie posiadana przez niego wiedza oraz ogólne nabyte umiejętności, czyli to wszystko, co złoży się na jego kompetencje i wykształcenie. Pamiętaj jednak, że znajomość teorii nie musi wcale iść w parze z praktyką. Sprawdź zatem, jakie jest ogólne doświadczenie lekarza, czyli jak długo pracuje on w swoim fachu. Niekoniecznie musisz szukać od razu lekarzy starszej daty, jednakże dobrze by było, gdybyś wybrał taki gabinet dentystyczny, który utrzymuje się na rynku przynajmniej od paru lat.

Druga cecha - przyjazna postawa. Stomatolog, który już po przekroczeniu jego gabinetu od razu bierze do ręki narzędzia i zaczyna wiercić w twojej jamie ustnej, by tylko jak najszybciej zakończyć wizytę, absolutnie nie jest wart ani twojego zaufania, ani twoich pieniędzy. Szukaj więc raczej kogoś takiego, kto będzie w stanie wejść w twoją skórę i wykaże się empatyczną postawą.


Czy wizyta w gabinecie dentystycznym musi być nieprzyjemna?

Chyba nie ma na świecie osoby, która chodziłaby do dentysty z przyjemnością. Wszyscy robią to z obowiązku. Wiedzą, że muszą dbać o swoje zęby i wiedzą, że w tym pomoże im wyłącznie dobry gabinet dentystyczny. Dlaczego jednak to właśnie te wizyty medyczne należą do najbardziej nieprzyjemnych? Dlaczego nikt nie reaguje paniką na wiadomość o szczepieniu, podczas gdy na widok tych wszystkich narzędzi, które trzyma w dłoni dentysta, wiele osób dostaje ataku paniki? Skąd bierze się ten lęk i czy można go jakoś przełamać?

Zazwyczaj z wizytami stomatologicznymi wiążą się nieprzyjemne wspomnienia. To właśnie ze względu na nie każdy stara się unikać jak ognia kolejnych spotkań z dentystą. Strach jest jednak zwykle nieuzasadniony i irracjonalny. Narasta do olbrzymich rozmiarów wyłącznie w głowie, podczas gdy w rzeczywistości zwykle okazuje się później, że nie było czego się bać. Nadmierny stres, który towarzyszy niektórym zarówno przed, jak i w trakcie podobnych wizyt, w psychologii nazywany jest dentofobią. Cierpi na nią olbrzymia ilość osób. Warto by było więc ją pokonać, aby później już bez żadnych oporów przechodzić przez zabiegi, które przeprowadza stomatolog. Złe doświadczenia z przeszłości można przecież zastąpić tymi dobrymi.


Wspomniane już regularne kontrole uzębienia pomogą

O tym, że należy dbać o zęby, nie trzeba chyba nikomu uświadamiać. Codzienne mycie zębów, używanie nici dentystycznych, płukanie jamy ustnej specjalnymi płynami, a także regularne kontrole i wykonywanie odpowiednich zabiegów w miejscu, którym jest gabinet dentystyczny, pozwolą nam utrzymać białe i zdrowe zęby na wiele lat. Dentysta, czyli stomatolog najpierw sprawdza podczas wizyty stan naszych zębów, a później decyduje o tym, co należy zrobić - wstawić lub wymienić plombę, wyczyścić kamień nazębny, czy nawet być może usunąć zęba, który krzywo rośnie i jego leczenie nie jest możliwe. Tym jednak zajmuje się chirurg szczękowy i jeśli nasz stomatolog prowadzący nie ma takiej specjalizacji, na pewno będzie mógł nam polecić dobrego specjalistę w dziedzinie chirurgii dentystycznej. Wspomniane już regularne kontrole uzębienia pomogą nam w tym, aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się w naszej jamie ustnej i reagować, aby zapobiegać o wiele bardziej skomplikowanym zabiegom. Niestety niektórzy idą do lekarza wtedy, kiedy ząb boli tak, że nie można normalnie funkcjonować. To niestety znak, że należało zadbać o to wcześniej, bo dziura w zębie jest tak duża, że wymaga leczenia kanałowego, albo nawet usunięcia zęba. Dlatego właśnie regularne kontrole są tak ważne, żeby nie musieć doprowadzać się do rozwiązań ostatecznych.