Liczne usługi dentystyczne- co i jak z dentystami? - O stomatologii

dentysta jastrzębie

Nie lubimy chodzić do lekarzy być

Nie lubimy chodzić do lekarzy, być może dlatego, że z reguły nie mamy czasu na to, aby siedzieć w przychodni i czekać na swoją kolej. Dentysta jest tym specjalistą, którego przeważnie odwiedzamy dopiero, kiedy nas bardzo bolą zęby

Liczne usługi dentystyczne- co i jak z dentystami? - O stomatologii dentysta jastrzębie
. Niewielu pamięta o tym, że regularne kontrole w poradni stomatologicznej mogą zapobiec wielu poważniejszym chorobom zębów i dziąseł. Jeśli dbamy o swoje zęby każdego dnia, to nie szybko będziemy musieli odwiedzić protetyka. Nikomu bowiem nie spieszy się do zamiany swoich zębów na sztuczną szczękę. Stomatologia nie jest łatwą specjalizacją. Jednak to właśnie dzięki lekarzom stomatologom możemy dbać o swoje zęby. To oni leczą nasze ubytki, usuwają kamień nazębny, edukują odnośnie szczotkowania i dbania o higienę jamy ustnej. Samo szczotkowanie zębów rano i wieczorem nie stanowi wystarczającej ochrony przed próchnicą. Dobrze jest jeszcze płukać jamę ustną odpowiednimi płynami lub też naparami ziołowymi, które usuwają czynniki osłabiające szkliwo zębów. Już od najmłodszych lat trzeba przyzwyczajać dzieci do tego, że dentysty nie należy się bać. To lekarz, jak każdy inny, a jeśli znajdziemy takiego z dobrym podejściem do dzieci, to wizyta kontrolna stanie się przyjemnością.


Do odtworzenia zębów specjalista protetyk wykorzystuje

Każdy z nas chciałby cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem do późnych lat swego życia. Warunkiem posiadania zdrowego uzębienia są regularne wizyty na fotelu dentystycznym.

Zwrot „stomatologia” wywodzi się od greckiego „stoma”, a więc usta i "logia" – nauka. Z kolei zwrot „dentysta” pochodzi od łacińskiego słowa „dens”, które oznacza ząb.

Stomatolog to w pełni wykwalifikowana osoba posiadająca ogromną wiedzę w zakresie leczenia nie tylko zębów, ale również przyzębia, błony śluzowej oraz innych tkanek jamy ustnej.

Dziś trudno wyobrazić sobie życie bez usług świadczonych przez gabinety stomatologiczne. Obecnie korzystają z nich osoby w zróżnicowanym wieku. Regularne wizyty u stomatologa oraz usuwanie wszelkich ubytków w zębach pozwala zachować zdrowe uzębienie przez długi czas swego życia.

Z kolei dla osób, które zaniedbały swoje zęby z pomocą przychodzi protetyka. Jest to dział stomatologii zajmujący się odtwarzaniem pierwotnych warunków zgryzowych po utracie naturalnych zębów czy też po ich masywnym uszkodzeniu.

Do odtworzenia zębów specjalista protetyk wykorzystuje różnorodne uzupełnienia protetyczne. Mogą one być stałe, czyli takie które nie można usunąć z ust oraz ruchome, a więc dające się wyjąć z ust.

Wśród wielu uzupełnień protetycznych ruchomych można wymienić: protezy akrylowe, szkieletowe, nylonowe oraz acetalowe. Z kolei do uzupełnień stałych zalicza się praktyczne podczas użytkowania korony oraz mosty.


Protetyka też nie była moją miłością

Pochodzę z domu, w którym rodzice pracowali zawodowo. Mama była pielęgniarką, a tata prowadził gabinet "Protetyka dla każdego". Od najmłodszych lat miałam styczność z medycyną, więc szukałam kierunku, który odpowiadałby moim zainteresowaniom. Nie chciałam być pielęgniarką, bo wiem jak ciężki to zawód. Protetyka też nie była moją miłością, mogłabym nawet powiedzieć, że miałam jej trochę dość. Nie uciekłam jednak daleko od tematów związanych z zębami, bo moim wyborem była stomatologia. Bardzo podobały mi się studia, a w mojej wsi ludzie cieszyli się, że w końcu na miejscu będzie dentysta. Nie wiedziałam, jeszcze jak potoczy się moje życie, ale studia podobały mi się bardzo. Byłam zadowolona z tego wyboru do tego stopnia, że wkręciłam się na sześciomiesięczny staż zagraniczny. To był cudowny czas, bardzo dużo się dowiedziałam i nauczyłam od światowej sławy specjalistów.
Kierunek stomatologia nie był łatwy, ale moja chęć zostania dentystą była większa i z ogromnym zacięciem pokonywałam wszelkie trudności.
Dzisiaj pracuję w mojej rodzinnej miejscowości, mam swój gabinet i pełnię dyżury jako dentysta w pobliskiej szkole.
Protetyka nie opuściła mnie jednak na zawsze, bo poznałam mojego męża, który jest protetykiem.