Idziemy do stomatologa - co warto wiedzieć - O stomatologii

Dobry stomatolog Zabrze

Profilaktyka próchnicy

Najlepszą profilaktyką próchnicy jest edukacja i wdrażanie właściwych nawyków higienicznych u dzieci. Próchnica jest jedną z chorób cywilizacyjnych i jej powstawaniu sprzyja częste spożywanie wysoko przetworzonej żywności, zawierającej d

Idziemy do stomatologa - co warto wiedzieć - O stomatologii Dobry stomatolog Zabrze
uże ilości cukrów.

Tak więc dla zdrowia zębów warto ograniczać słodycze. Następujące węglowodany mają działanie próchnicogenne: sacharoza (czyli nasz pospolity biały cukier), glukoza, fruktoza oraz maltoza.

Dobrze jest stosować nici dentystyczne oraz płyny do płukania ust, nie wspominając o "tradycyjnym" szczotkowaniu zębów.

Przyczyną próchnicy są po prostu bakterie, które atakują osłabione środowiskiem kwasowym szkliwo, dlatego tak ważna jest higiena - bakterie po prostu giną. Jednak to środowisko kwasowe powoduje osłabianie się szkliwa, a takie efekt powstaje z powodu węglowodanów. Tak więc - dbanie o zęby to również dbanie o dietę.


Implanty zębów

Jedną z najpopularniejszych dziedzin stomatologii estetycznej są implanty. Ich wstawianie jest bardzo istotne dla pacjentów z nieestetycznym uzębieniem. Co prawda czasem może okazać się, że wstawianie zębów w miejsce poprzednio usuniętego uzębienia jest dość skomplikowane, jednak jest to bardzo popularna usługa stomatologiczna. Istnieją możliwości wstawienia tylko części uzębienia na przykład w przypadku częściowych ubytków. Wiele osób, szczególnie w bardziej zaawansowanym wieku decyduje się na protezę wyjmowaną i wtedy implantów musi być więcej. Dla wielu osób protezy zębowe to jedyna możliwość uzyskania pięknego uśmiechu.

Chociaż wiele osób obawia się wizyt u stomatologa głównie ze względu na możliwość bolesnych dolegliwości podczas samej wizyty, to jednak nie brakuje ludzi unikających wizyt dentystycznych ze względu na możliwości powikłań już po zabiegu. W przypadku standardowego leczenia ubytków w zębach oczywiście takie powikłania zdarzają się bardzo rzadko, jednak jeśli chodzi o bardziej skomplikowane zabiegi sytuacja wygląda już zupełnie inaczej. Istnieje bowiem wiele możliwości wystąpienia powikłań nie tylko po takich zabiegach dentystycznych, jak operacyjne usuwanie zęba, ale także między innymi w przypadku zakładania implantów i innych podobnych zabiegów.


Czy żucie gumy jest zdrowe dla zębów?

Gumy do żucia są często reklamowane, jako dobry sposób na dodatkowe dbanie o zęby. Mają pomagać w obniżeniu kwasowości w jamie ustnej po posiłku. Czy to rzeczywiście działa?

Powinniśmy wiedzieć, że bakterie powodujące próchnicę dobrze się czują w środowisku o kwaśnym Ph, a powstaje ono przy udziale cukrów - to właśnie dlatego słodycze są niezdrowe. Nie chodzi tutaj o całą grupę węglowodanów, ale o tzw. cukry proste, do których zaliczamy glukozę, czy sacharozę (i syrop glukozowo-fruktozowy też).

Żucie gumy powoduje po prostu zwiększenie wydzielania śliny, która ma właściwości bakteriobójcze, usuwa również resztki jedzenia z powierzchni zębów. Pamiętajmy jednak, że w nadmiarze szkodzi - może zadziałać jak środek przeczyszczający. Wadą jest również to, że produkt zawiera sztuczne słodziki, które mają negatywny wpływ na nasze zdrowie.