Dentyści Zabrze - O stomatologii

Dentysta Zabrze

Jeżeli stałe zęby nam zachorują i

Warto dbać o swoje zęby. Wiedzą to dorośli i powinny wiedzieć o tym również dzieci od najmłodszych lat. Uczcie swoje pociechy lub nawet swoich chrześniaków, siostrzeńców, bratanków, że zęby to naprawdę taki organ, który jest tylko jed

Dentyści Zabrze - O stomatologii Dentysta Zabrze
en. Jeżeli stałe zęby nam zachorują i wypadną, to jedyne co nas czeka, to implanty. Ale nie zapędzajmy się na razie tak daleko. Każde dziecko powinno wiedzieć, że dentysta to ktoś miły. Nawet, jeżeli sami boicie się stomatologa, to nie mówcie o tym swojemu dziecku. Warto wybrać dla swojego dziecka taki gabinet dentystyczny, gdzie oferowana jest pierwsza wizyta adaptacyjna. O co chodzi dokładnie? Podczas takiej wizyty dziecko będzie miało okazje zapoznać się z zawodem lekarza dentysty i z całym jego gabinetem. Dobry lekarz wszystko objaśni dziecku, na czym polega jego praca, do czego służą poszczególne sprzęty, itd. Dzięki temu dziecko ma lepszą okazję do zapoznania się z pracą stomatologa. Nie warto dziecka od razu sadzać na fotel, żeby lekarz mu wiercił w zębach. Dziecko może się tego mocno przestraszyć. Dlatego pamiętajcie o takiej wizycie adaptacyjnej.


Stomatolog z właściwym podejściem do dziecka

Piękny uśmiech jest wizytówką każdego człowieka, również dziecka, dlatego warto dbać o zęby swojej pociechy. Nieważne czy nasze dziecko ma jeszcze zęby mleczne, czy już pojawiły się pierwsze stałe ząbki. Kontrole wizyty u dentysty pozwolą zapobiegać wielu chorobom rozwijającym się w jamie ustnej. Nie należy obawiać się, że nasza pociecha będzie zestresowana w gabinecie i nie pozwoli, aby dentysta zbadał stan uzębienia. Lekarz ma swoje sposoby, aby zachęcić najmłodszych pacjentów do skorzystania z badania diagnostycznego. Gabinet dentystyczny, który jest przyjazny dzieciom różni się nieco od pozostałych placówek. Znajdziemy tam wiele kolorowych obrazków, które pomogą dziecku oderwać myśli o badaniu, wprowadzą przyjazną atmosferę i spowodują, że pociecha się odpręży i nabierze odwagi. Stomatolog z właściwym podejściem do dziecka będzie serdeczny i łagodny, samo badanie powinno być bezbolesne. Jeśli zajdzie potrzeba leczenia zębów - odbędzie się to również bez bólu. Obecne środki znieczulające nie wymagają robienia zastrzyków. Po każdej wizycie dziecko otrzymuje dyplom lub nagrodę za to, że było dzielne. Buduje to pozytywny wizerunek lekarza.


Robią to często z ciekawości a

Często boimy się czegoś tylko dlatego, że tego nie znamy. Już za młodu rodzice nas straszą potworem w białym fartuchu, który wielkimi obcęgami wyrywa nam zepsute zęby. Dentysta nie ma łatwego życia, kiedy taki mały rozhisteryzowany pacjent trafia na jego fotel. Prawda jest taka, że znacznie lepiej jest zachęcić dziecko do dbania o własne zęby, niż straszyć je i przeżywać jego histerię w gabinecie stomatologicznym. Wiadomo, że już od pierwszego ząbka należy dziecko przyzwyczajać do szczotkowania. Po pierwsze chroni to zęby przed próchnicą, po drugie staje się dobrym nawykiem. Każdy stomatolog to potwierdzi, że dzieci chętnie szczotkują zęby jeśli są małe. Robią to często z ciekawości, a także dlatego, że wyżynające się ząbki bardzo je swędzą. Trzeba zatem ten czas wykorzystać na nauczenie dziecka systematycznego szczotkowania zębów rano i wieczorem. Kiedy już maluch przyzwyczai się do tej rutyny, to łatwiej będzie egzekwować od niego szczotkowanie zębów w późniejszych latach. Warto również zawczasu odwiedzić gabinet dentystyczny. Jeśli dziecko najpierw poogląda sobie sprzęty dentystyczne, fotel, pozna pana doktora, to nie będzie się bało przychodzić tutaj na regularne kontrole. Często bowiem zdarza się tak, że pomimo ogromnej dbałości i systematyczności podczas porannej i wieczornej toalety, na zębach pojawia się próchnica. Niestety zęby mleczne mają to do siebie, że są bardzo podatne na uszkodzenia i choroby. Warto zatem zaprzyjaźnić się z fotelem dentystycznym i dobrym lekarzem, który w razie potrzeby pomoże uporać się z próchnicą.


Bo posiada on wszelkie uprawnienia do

Idąc do stomatologa możemy być pewni, że trafiamy w kompetentne ręce. Bo posiada on wszelkie uprawnienia do praktykowania, a gabinet dentystyczny jest miejscem jego pracy. Nie wolno pozwolić na to, aby kierował nami fałszywy strach. Każdy stomatolog posiada uprawnienia do leczenia schorzeń zębów, schorzeń jamy ustnej i obszaru twarzoczaszki, oraz okolic do nich przyległych. Każdy dentysta może specjalizować się w chirurgii stomatologicznej, w chirurgii szczękowo-twarzowej, oraz w ortodoncji. Ortodoncja jest działem stomatologii i zajmuje się leczeniem wad zgryzu, korygowaniem nieprawidłowości zębowych, oraz leczeniem wad szczękowo-twarzowych. Jak również w periodontologii, która również jest jedną z dziedzin stomatologii. Zajmuje się leczeniem chorób przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej, oraz profilaktyką. Dentysta może też specjalizować się w protetyce stomatologicznej, stomatologi zachowawczej z endodoncją, w stomatologii dziecięcej, w epidemiologii. Specjalizację może rozpocząć po skończeniu studiów wyższych magisterskich. Specjalizacja trwa od trzech do sześciu lat. W tym najdłużej w przypadku chirurgii twarzowo-szczękowej.


Zawód dentysta

Mimo iż świadomość społeczeństwa w dzisiejszych czasach zmienia się dość dynamicznie, to i tak nadal króluje przekonanie, że pośród najbardziej lukratywnych i prestiżowych zawodów musi się znaleźć prawnik i lekarz, w tym także lekarz stomatolog.

Kim jest lekarz stomatolog lub, inaczej mówiąc, dentysta? Jest to osoba, która jest uprawniona do praktykowania w wiedzy z zakresu stomatologii. W Polsce aby uzyskać tytuł lekarza dentysty należy ukończyć pięcioletnie jednolite studia magisterskie na kierunku lekarsko-dentystycznym w jednej z uczelni medycznych. Oczywiście prawo do wykonywania zawodu uzyskuje się po zdaniu specjalnego egzaminu i odbyciu stażu.

Jak wygląda praca dentysty? Mało kto wie, że gabinet dentystyczny to nie miejsce, do którego na wizytę powinno się przychodzić „prosto z ulicy”. Pojawienie się u dentysty z brudnymi zębami to wyraz braku kultury. Stomatolog oczywiście przyjmie takiego pacjenta, ale podobne faux pas nie tylko źle świadczy o pacjencie, ale utrudnia dentyście pracę.

Dentysta podobnie jak każdy inny lekarz musi mieć „stalowe nerwy”, ponieważ styka się nie tylko z pacjentami cierpiącymi na drobne ubytki albo lekki problem z próchnicą, ale również z osobami, które borykają się z bardzo poważnymi schorzeniami. Krąży również opinia, że jest to profesja, na której można zarobić miliony, mało kto jednak zdaje sobie sprawę z kosztów, jakie dentysta ponosi w ramach prowadzenia praktyki – koszty wynajmu gabinetu, zakupienia i utrzymania sprzętu oraz ewentualnie opłacenia pracowników.


Dentysta - prywatnie czy publicznie

Do stomatologa chodzić trzeba - o tym wie każdy, bo tak uczyły nas nasze mamy i to powtarzano nam w szkole. Jednak kiedy jesteśmy dorośli i okazuje się, że za stomatologa trzeba płacić, zaczyna pojawiać się pewien problem. Dentysta może być bardzo kosztowny, szczególnie jeśli chodzi o takiego z wieloma latami doświadczenia i dobrą renomą. Czy warto jednak przepłacać i chodzić prywatnie, czy może gabinet dentystyczny w publicznym szpitalu będzie taki sam jak ten w drogiej klinice? Cóż, to wszystko zależy od stomatologa, który tam pracuje. Są lepsi specjaliści i gorsi. Warto popytać znajomych i rodzinę, albo samemu pójść przetestować usługi jakie wykonuje dany dentysta. Bardzo często okazuje się, że ten, do którego można iść publicznie jest bardzo dobry i ma sensu płacić za wizyty prywatne. Jednak jest też duży minus takiego rozwiązania. Na wizytę u takiego stomatologa bardzo często trzeba bardzo długo czekać. Jednak da się to obejść, bo wystarczy umówić się na kolejny termin od razu. Wtedy umawiamy się na przykład na za pół roku i mamy ten problem z głowy. To naprawdę bardzo dobre rozwiązanie.