Czy jest nowe prawo jak Leczyć zęby? - O stomatologii

Dobry dentysta Zabrze

Jak przełamać lęk przed dentystą?

Lęk przed dentystą jest jedną z najczęściej diagnozowanych fobii. Szacuje się, że cierpi na niego nawet połowa dzieci i młodzieży, ale choć z wiekiem fobie przeważnie mijają, akurat ten typ potrafi utrzymywać się nawet w dorosły

Czy jest nowe prawo jak Leczyć zęby? - O stomatologii Dobry dentysta Zabrze
m życiu. Gdy gabinet stomatologiczny i sam stomatolog stają się źródłem trudnego do wyjaśnienia strachu oraz łączących się z nim objawów somatycznych, takich jak przyspieszony oddech czy szybkie bicie serca oraz nadmierna potliwość, dbanie o zęby stanie się niemalże niewykonalne. Na szczęście każdą fobię można zwalczyć. Pomocne okażą się tutaj techniki relaksacyjne oraz dobra psychoterapia.

Dentysta to taki lekarz, jak każdy inny i z tego należy od razu zdać sobie sprawę. Błędne myśli powstające w głowie często są skutkiem utrwalenia pewnych nieprawidłowych przekonań. Należy raz jeszcze się im przyjrzeć i je podważyć, by wyrobić sobie nowe - prawidłowe już - przekonania na temat leczenia zębów. Gabinet dentystyczny warto też odwiedzać jak najczęściej mimo swoich lęków i strachów. W leczeniu fobii bardzo ważne jest bowiem to, aby na spokojnie i powoli oswajać się ze źródłem przykrych objawów.


W przedszkolach i szkołach często odbywa

W dużej części obowiązkowych placówek edukacyjnych mieści się gabinet dentystyczny. Dzięki temu dzieci ze szkół i przedszkoli mogą korzystać z profilaktyki i leczenia zębów. Od najmłodszych lat przyzwyczają się do tego, że wizyta u dentysty nie jest przykrym doświadczeniem, ale czymś zwykłym i koniecznym.

W przedszkolach i szkołach często odbywa się tzw. fluoryzacja, czyli zabieg wzmacniający szkliwo zębów. Dentysta w ten sposób zapewnia dzieciom możliwość łatwego zadbania o zdrowie jamy ustnej, nawet jeśli na co dzień używają pasty do zębów z niską zawartością fluoru. Inną metodą poprawiającą aspekt dbałości o zęby jest dostęp do regularnych kontroli w gabinecie - zupełnie za darmo, w czasie pomiędzy lekcjami. Wykryte wcześnie ubytki można prawie bezboleśnie wyleczyć bez szkody dla funkcjonowania i wyglądu uzębienia.

Wyposażenie szkolnych gabinetów dentystycznych bywa różne, ale i tak prawie każdy stomatolog leczący dzieci dysponuje niezbędnym sprzętem pozwalającym na wykonywanie istotnych zabiegów profilaktycznych i leczniczych. Niekiedy poza lekarzem dentystą w szkole zatrudniona jest też pielęgniarka lub higienistka, która pomaga w jego pracy.


Jak zyskać piękny uśmiech?

Piękny, zdrowy uśmiech może być wizytówką każdego z nas. Dlatego warto o niego zadbać. Podstawą jest bez wątpienia odpowiednia higiena każdego dnia: szczotkowanie zębów, nić dentystyczna oraz płyn do płukania jamy ustnej. Warto jednak pamiętać o specjalistach, których pomoc jest niezbędna do utrzymania prawidłowego stanu uzębienia.
Gabinet dentystyczny powinien być przez nas odwiedzany regularnie w celu skontrolowania stanu zębów, dziąseł oraz błon śluzowych jamy ustnej. Takie wizyty mają na celu upewnienie się czy wszystko jest w porządku, a w razie jakichkolwiek nieprawidłowości pozwalają na wdrożenie odpowiedniego leczenia. Na podstawie badania oraz dostępnych informacji dentysta może zaproponować podjęcie konkretnych kroków i oszczędzić pacjentowi niepotrzebnego stresu.
Znalezienie specjalisty spełniającego nasze wymagania niejednokrotnie zajmuje trochę czasu, jednak jest to niezwykle istotne. Dobry stomatolog może mieć ogromny wpływ nie tylko na zdrowie i wygląd naszych zębów, ale także na nasze samopoczucie oraz pewność siebie. Dlatego regularne wizyty i stosowanie się do zaleceń dentysty powinny stać się nieodłącznym elementem naszego codziennego życia.


Czy jednak ma to w ogóle

W głowach wielu ludzi pokutuje przekonanie, że odwiedzając gabinet dentystyczny, muszą być oni przygotowani na doświadczenie naprawdę niemiłych i nieprzyjemnych rzeczy. Czy jednak ma to w ogóle cokolwiek wspólnego z prawdą? Czy w ogóle kiedykolwiek tak było i czy można generalizować w ten sposób? Oczywiście, każdy stomatolog jest inny, podobnie, jak każdy pacjent jest inny. Każdy posiada swoje własne doświadczenia, swoje skojarzenia i myśli, które natychmiast pojawiają się w jego głowie, gdy tylko słyszy słowo "dentysta". Można jednak śmiało zaryzykować stwierdzenie, że strach ma zawsze wielkie oczy, a wspomnienia (zwłaszcza te negatywne) są niejednokrotnie wyolbrzymione i urastają do rangi czegoś niepodważalnego. Być może więc, każdy, komu wizyta u dentysty kojarzy się źle, po prostu tak zapamiętał jakiś niemiły szczegół podczas ostatniej wizyty, że jego mózg utożsamia osobę stomatologa bądź jego pracę z tym niefortunnym detalem, natomiast nie łączy się to bezpośrednio z czynnościami wykonywanymi wówczas przez dentystę? Możliwości jest bardzo wiele, warto je prześledzić i przemyśleć.